Men's ITA Ohio Valley Regional
Goodfriend Tennis Center - Outdoor
October 19 - October 23, 2017
Divisions / Draws:     Men's Singles Main

Oct 19, 10:00 AM UT
1. William Bushamuka (1)
Kentucky
2. Carsten Fisher
Dayton
Oct 19, 10:00 AM UT
3. Jan Vrba
Xavier
4. Jan Porteset
MTSU
Oct 19, 10:00 AM UT
5. Adam Walton (20)
Tennessee
6. Marko Guzina
Ball State
Oct 19, 10:00 AM UT
7. Ali Mooraj
Purdue
8. Alejandro Manzanares
Lipscomb
Oct 19, 10:00 AM UT
9. Kai Lemke (14)
Memphis
10. Jorge Alfonzo
Tennessee Tech
Oct 19, 10:00 AM KRC
11. Marcel Ueltzhoeffer
Wright St
12. Panu Virtanen
Vanderbilt
Oct 19, 10:00 AM KRC
13. Nicolas Rouanet (21)
Louisville
14. Anthony Bosch
NKU
Oct 19, 10:00 AM KRC
15. Spencer Lang
Butler
16. Zac Brodney
Indiana
Oct 19, 10:00 AM KRC
17. Christopher Morin-Kougoucheff (7)
Louisville
18. Brandon Lam
Indiana
Oct 19, 10:00 AM KRC
19. Jac Newis
IUPUI
20. Cooper Long
UTC
Oct 19, 10:00 AM KRC
21. Felix Rauch (28)
Memphis
22. Hendrik Inno
Belmont
Oct 19, 10:00 AM KRC
23. Chris Edge
MTSU
24. Christian Edison
Austin Peay
Oct 19, 10:00 AM KRC
25. Sergi Fontcuberta (16)
ETSU
26. Steven Karl
Dayton
Oct 19, 10:00 AM KRC
27. Mason Dragos
Butler
28. Chad Woodham
Austin Peay
Oct 19, 10:00 AM KRC
29. Lachlan McPhee (29)
Vanderbilt
30. Gus Benson
Kentucky
Oct 19, 10:00 AM UT
31. Preston Touliatos
Tennessee
32. Colin Hart
EKU
Oct 20, 09:30 AM UT
6-2, 6-0
William Bushamuka (1)
7-6 (7-4), 6-3
Jan Porteset 7-6 (7-4), 6-3
Oct 20, 09:30 AM UT
7-6 (8-6), 5-7, 6-3
Adam Walton (20)
6-1, 6-0
Alejandro Manzanares 6-1, 6-0
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-3, 6-1
Kai Lemke (14)
6-4, 6-1
Panu Virtanen 6-4, 6-1
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-2, 6-0
Nicolas Rouanet (21)
7-5, 4-6, 7-5
Zac Brodney 7-5, 4-6, 7-5
Oct 20, 09:30 AM KRC
7-5, 6-4
Christopher Morin-Kougoucheff (7)
6-1, 7-5
Jac Newis 6-1, 7-5
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-4, 3-6, 6-1
Felix Rauch (28)
by default
Chris Edge by default
Oct 20, 09:30 AM UT
7-6 (7-2), 6-2
Sergi Fontcuberta (16)
6-2, 6-1
Mason Dragos 6-2, 6-1
Oct 20, 09:30 AM UT
6-7 (3-7), 3-6
Gus Benson
6-4, 6-1
Preston Touliatos 6-4, 6-1
Oct 20, 12:00 PM UT
6-3, 3-6, 7-5
William Bushamuka (1)
6-4, 4-6, 7-5
Alejandro Manzanares 6-4, 4-6, 7-5
Oct 20, 12:00 PM KRC
3-6, 7-5, 6-3
Kai Lemke (14)
7-5, 6-0
Nicolas Rouanet (21) 7-5, 6-0
Oct 20, 12:00 PM KRC
6-2, 6-4
Christopher Morin-Kougoucheff (7)
7-5, 6-3
Felix Rauch (28) 7-5, 6-3
Oct 20, 12:00 PM UT
6-4, 5-7, 7-5
Mason Dragos
2-6, 6-3, 6-4
Preston Touliatos 2-6, 6-3, 6-4
Oct 21, 11:00 AM UT
6-3, 6-1
William Bushamuka (1)
6-3, 7-6 (8-6)
Nicolas Rouanet (21) 6-3, 7-6 (8-6)
Oct 21, 11:00 AM UT
4-6, 6-3, 7-6 (7-5)
Christopher Morin-Kougoucheff (7)
2-6, 7-5, 6-3
Preston Touliatos 2-6, 7-5, 6-3
Oct 22, 10:30 AM UT
6-4, 7-6 (7-4)
William Bushamuka (1)
6-4, 6-3
Preston Touliatos 6-4, 6-3
Oct 19, 11:00 AM UT
33. Daniel Valent (3)
Vanderbilt
34. Miguel Negre Fernandez
MTSU
Oct 19, 11:00 AM KRC
35. Bradley Luetschwager
IUPUI
36. Miguel Este
ETSU
Oct 19, 11:00 AM KRC
37. Ramon Van Flymen (17)
EKU
38. Wenceslao Albin
Tennessee Tech
Oct 19, 11:00 AM KRC
39. Jake Briggs
Belmont
40. Timo Kiesslich
Austin Peay
Oct 19, 11:00 AM KRC
41. Raheel Manji (13)
Indiana
42. George Hedley
Louisville
Oct 19, 11:00 AM UT
43. Ryan Smith
Tennessee
44. Chris Adams
Ball State
Oct 19, 11:30 AM UT
45. Jake Stefanik (22)
Kentucky
46. Daniel Cardenas
Lipscomb
Oct 19, 11:30 AM UT
47. Chris Patzanovsky
Memphis
48. Lope Adelakun
Butler
Oct 19, 11:30 AM KRC
49. Trey Yates (6)
Kentucky
50. Simon Bustamante
UTC
Oct 19, 11:30 AM KRC
51. Tate Allwardt
Vanderbilt
52. Max Rauch
MTSU
Oct 19, 11:30 AM KRC
53. Brandon Lancaster (31)
Louisville
54. Maksymilian Raupuk
Purdue
Oct 19, 11:30 AM KRC
55. Fernando Nardelli
Wright State
56. Will Piekarsky
Indiana
Oct 19, 12:00 PM UT
57. Scott Jones (11)
Tennessee
58. Parth Aggarwal
EKU
Oct 19, 12:00 PM UT
59. Conner Andersen
Ball State
60. Felipe Hidalgo
NKU
Oct 19, 12:00 PM KRC
61. Frazier Rengifo (27)
ETSU
62. Addison Cazier
Butler
Oct 19, 12:00 PM KRC
63. Jack Dykema
Xavier
64. Theo Jener
Dayton
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-0, 6-2
Daniel Valent (3)
by retired 4-6, 4-3
Miguel Este by retired 4-6, 4-3
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-3, 6-3
Ramon Van Flymen (17)
6-4, 6-0
Jake Briggs 6-4, 6-0
Oct 20, 09:30 AM UT
6-0, 6-2
Raheel Manji (13)
6-2, 6-1
Chris Adams 6-2, 6-1
Oct 20, 09:30 AM KRC
7-6 (10-8), 6-3
Jake Stefanik (22)
6-2, 6-4
Chris Patzanovsky 6-2, 6-4
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-4, 6-0
Trey Yates (6)
4-6, 6-3, 7-6 (7-1)
Max Rauch 4-6, 6-3, 7-6 (7-1)
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-4, 6-1
Brandon Lancaster (31)
6-4, 0-6, 5-7
Will Piekarsky 6-4, 0-6, 5-7
Oct 20, 09:30 AM UT
6-1, 6-1
Scott Jones (11)
6-1, 7-5
Conner Andersen 6-1, 7-5
Oct 20, 09:30 AM KRC
6-0, 6-1
Frazier Rengifo (27)
6-3, 3-6, 6-1
Theo Jener 6-3, 3-6, 6-1
Oct 20, 12:00 PM KRC
6-4, 6-4
Daniel Valent (3)
6-2, 4-6, 6-3
Ramon Van Flymen (17) 6-2, 4-6, 6-3
Oct 20, 12:30 PM UT
6-0, 6-0
Raheel Manji (13)
6-4, 3-6, 6-3
Chris Patzanovsky 6-4, 3-6, 6-3
Oct 20, 12:30 PM KRC
7-6 (7-5), 6-7 (5-7), 6-2
Trey Yates (6)
6-1, 6-1
Brandon Lancaster (31) 6-1, 6-1
Oct 20, 12:30 PM UT
6-3, 6-1
Scott Jones (11)
6-2, 6-4
Frazier Rengifo (27) 6-2, 6-4
Oct 21, 11:00 AM KRC
6-4, 6-3
Daniel Valent (3)
7-5, 6-0
Raheel Manji (13) 7-5, 6-0
Oct 21, 11:00 AM UT
2-6, 7-5, 6-3
Brandon Lancaster (31)
by retired 6-4, 4-2
Scott Jones (11) by retired 6-4, 4-2
Oct 22, 10:30 AM UT
6-2, 6-1
Daniel Valent (3)
6-3, 7-6 (7-3)
Scott Jones (11) 6-3, 7-6 (7-3)
Oct 19, 12:00 PM KRC
65. Almantas Ozelis
Austin Peay
66. Federico Gomez
Louisville
Oct 19, 12:30 PM UT
67. Max Freeman
Vanderbilt
68. Gonzalo Morell (19)
MTSU
Oct 19, 12:30 PM UT
69. Lorenzo Rollhauser
Dayton
70. Brett Winters
Xavier
Oct 19, 12:30 PM KRC
71. Adrian Mag
Butler
72. Robert Herrera (12)
ETSU
Oct 19, 12:30 PM KRC
73. Bennett Crane
Indiana
74. Josh Piunti
EKU
Oct 19, 12:30 PM KRC
75. David Beasley
IUPUI
76. Jan Pallares (24)
Memphis
Oct 19, 01:00 PM UT
77. Luca Wiedenmann
Tennessee
78. Victor Chaw
Lipscomb
Oct 19, 01:00 PM UT
79. Arthur Justo
Tennessee Tech
80. Ryotaro Matsumura (5)
Kentucky
Oct 19, 01:00 PM KRC
81. Jacob Marshall
UTC
82. David Gonzalez
ETSU
Oct 19, 01:00 PM KRC
83. Renan Hanayama
Purdue
84. Keivon Tabrizi (18)
Indiana
Oct 19, 01:00 PM KRC
85. Matt Story
Memphis
86. Nemanja Guzina
Ball State
Oct 19, 01:30 PM UT
87. Cesar Bourgois
Kentucky
88. Parker Wynn (9)
Louisville
Oct 19, 01:30 PM UT
89. Gian Issa
MTSU
90. Michal Kianicka
Wright St
Oct 19, 01:30 PM KRC
91. Sam Sullivan
Butler
92. George Harwell (26)
Vanderbilt
Oct 19, 01:30 PM KRC
93. Blaine Carr
NKU
94. Zach Berry
Dayton
Oct 19, 01:30 PM KRC
95. Vincent Sterkens
Belmont
96. Edu Mena (4)
Tennessee Tech
Oct 20, 10:30 AM KRC
5-7, 6-3, 6-4
Federico Gomez
7-5, 3-6, 6-1
Gonzalo Morell (19) 7-5, 3-6, 6-1
Oct 20, 10:30 AM KRC
6-1, 7-6 (7-1)
Brett Winters
7-5, 7-5
Robert Herrera (12) 7-5, 7-5
Oct 20, 10:30 AM UT
6-1, 6-1
Bennett Crane
6-4, 6-0
Jan Pallares (24) 6-4, 6-0
Oct 20, 10:30 AM UT
6-1, 6-1
Luca Wiedenmann
6-3, 6-0
Ryotaro Matsumura (5) 6-3, 6-0
Oct 20, 10:30 AM KRC
6-0, 6-0
David Gonzalez
6-0, 6-0
Keivon Tabrizi (18) 6-0, 6-0
Oct 20, 10:30 AM KRC
6-3, 6-3
Nemanja Guzina
6-3, 7-6 (8-6)
Parker Wynn (9) 6-3, 7-6 (8-6)
Oct 20, 11:00 AM KRC
7-6 (7-3), 6-2
Gian Issa
6-2, 6-1
George Harwell (26) 6-2, 6-1
Oct 20, 11:00 AM KRC
6-0, 6-4
Zach Berry
7-5, 6-0
Edu Mena (4) 7-5, 6-0
Oct 20, 01:00 PM UT
6-4, 6-3
Gonzalo Morell (19)
6-2, 7-5
Robert Herrera (12) 6-2, 7-5
Oct 20, 01:00 PM UT
6-4, 1-6, 6-4
Jan Pallares (24)
6-0, 6-1
Ryotaro Matsumura (5) 6-0, 6-1
Oct 20, 01:00 PM KRC
6-2, 7-5
Keivon Tabrizi (18)
6-3, 7-6 (7-3)
Parker Wynn (9) 6-3, 7-6 (7-3)
Oct 20, 01:30 PM KRC
6-7 (7-9), 6-3, 7-6 (7-4)
Gian Issa
6-4, 6-3
Edu Mena (4) 6-4, 6-3
Oct 21, 11:00 AM UT
6-3, 6-3
Robert Herrera (12)
6-3, 6-4
Ryotaro Matsumura (5) 6-3, 6-4
Oct 21, 11:00 AM KRC
3-6, 6-2, 6-1
Parker Wynn (9)
6-1, 6-3
Edu Mena (4) 6-1, 6-3
Oct 22, 10:30 AM UT
6-1, 6-3
Ryotaro Matsumura (5)
6-7 (5-7), 6-0, 6-4
Edu Mena (4) 6-7 (5-7), 6-0, 6-4
Oct 19, 02:00 PM UT
97. Guillem Sanchis
EKU
98. Andrew Rogers
Tennessee
Oct 19, 02:00 PM UT
99. Turner Voges
Memphis
100. Billy Rowe (25)
Vanderbilt
Oct 19, 02:00 PM KRC
101. Michael Dickson
Butler
102. Juan Lugo
ETSU
Oct 19, 02:00 PM KRC
103. Aleh Drobysh
Austin Peay
104. Enzo Wallart (10)
Kentucky
Oct 19, 02:00 PM KRC
105. Jan Jirus
Ball St.
106. Jorge Agudo
NKU
Oct 19, 02:30 PM UT
107. Tom Moonen
MTSU
108. Jordan Benjamin (32)
Dayton
Oct 19, 02:30 PM KRC
109. Jorge Ortegon
Lipscomb
110. Ciro Lampasas
Louisville
Oct 19, 02:30 PM KRC
111. Alejandro Rodriguez-Vidal
Xavier
112. Antonio Cembellin (8)
Indiana
Oct 19, 02:30 PM KRC
113. Alex Ross
Vanderbilt
114. Ethan Budiono
IUPUI
Oct 19, 03:00 PM UT
115. Luis Morillo
MTSU
116. Clement Filho (30)
Louisville
Oct 19, 03:00 PM UT
117. Gonzalo Garcia
Tennessee Tech
118. Thibault de Negri
Ball St.
Oct 19, 03:00 PM KRC
119. Nic Castaldo
EKU
120. Stephan Koenigsfest (15)
Purdue
Oct 19, 03:00 PM KRC
121. Aviv Ben Shabat
Butler
122. Param Pun
Wright St
Oct 19, 03:00 PM KRC
123. Andrew Redding
Indiana
124. Austin Hussey (23)
Kentucky
Oct 19, 03:30 PM UT
125. Tasei Miyamoto
ETSU
126. David Faulkner
Belmont
Oct 19, 03:30 PM UT
127. Niklas Gerdes
UTC
128. Timo Stodder (2)
Tennessee
Oct 20, 11:00 AM UT
6-1, 6-4
Andrew Rogers
6-4, 6-3
Billy Rowe (25) 6-4, 6-3
Oct 20, 11:00 AM UT
2-6, 6-4, 6-3
Juan Lugo
6-3, 6-1
Enzo Wallart (10) 6-3, 6-1
Oct 20, 11:00 AM KRC
4-6, 6-4, 7-5
Jan Jirus
6-3, 6-1
Jordan Benjamin (32) 6-3, 6-1
Oct 20, 11:00 AM KRC
7-6 (7-5), 6-3
Ciro Lampasas
6-3, 6-3
Antonio Cembellin (8) 6-3, 6-3
Oct 20, 11:30 AM UT
7-5, 7-6 (7-4)
Alex Ross
6-2, 6-3
Clement Filho (30) 6-2, 6-3
Oct 20, 11:30 AM UT
6-2, 6-3
Thibault De Negri
6-1, 6-3
Stephan Koenigsfest (15) 6-1, 6-3
Oct 20, 11:30 AM UT
6-0, 2-6, 6-2
Aviv Ben Shabat
7-6 (7-5), 4-6, 6-3
Austin Hussey (23) 7-6 (7-5), 4-6, 6-3
Oct 20, 11:30 AM UT
6-3, 6-4
Tasei Miyamoto
6-1, 6-4
Timo Stodder (2) 6-1, 6-4
Oct 20, 01:30 PM UT
4-6, 7-6 (8-6), 6-3
Billy Rowe (25)
1-6, 7-5, 6-0
Enzo Wallart (10) 1-6, 7-5, 6-0
Oct 20, 01:30 PM KRC
6-1, 6-2
Jordan Benjamin (32)
6-7 (5-7), 6-3, 6-3
Antonio Cembellin (8) 6-7 (5-7), 6-3, 6-3
Oct 20, 02:00 PM UT
6-3, 6-4
Alex Ross
6-3, 7-5
Stephan Koenigsfest (15) 6-3, 7-5
Oct 20, 02:00 PM UT
6-3, 6-3
Austin Hussey (23)
6-3, 6-2
Timo Stodder (2) 6-3, 6-2
Oct 21, 11:00 AM UT
6-4, 6-0
Enzo Wallart (10)
6-7 (6-8), 6-4, 6-3
Antonio Cembellin (8) 6-7 (6-8), 6-4, 6-3
Oct 21, 11:00 AM UT
3-6, 6-3, 6-4
Alex Ross
2-6, 6-2, 6-2
Timo Stodder (2) 2-6, 6-2, 6-2
Oct 22, 10:30 AM UT
6-3, 0-6, 6-3
Antonio Cembellin (8)
6-3, 6-0
Timo Stodder (2) 6-3, 6-0
Oct 22, 10:30 AM UT
William Bushamuka (1)
Kentucky
Preston Touliatos
Tennessee
Oct 22, 10:30 AM UT
Daniel Valent (3)
Vanderbilt
Scott Jones (11)
Tennessee
Oct 22, 10:30 AM UT
Ryotaro Matsumura (5)
Kentucky
Edu Mena (4)
Tennessee Tech
Oct 22, 10:30 AM UT
Antonio Cembellin (8)
Indiana
Timo Stodder (2)
Tennessee
Oct 22, 01:30 PM UT
6-3, 1-6, 6-2
William Bushamuka (1)
7-5, 6-1
Daniel Valent (3) 7-5, 6-1
Oct 22, 01:30 PM UT
6-4, 6-4
Ryotaro Matsumura (5)
7-6 (7-4), 6-1
Timo Stodder (2) 7-6 (7-4), 6-1
Oct 23, 10:00 AM UT
6-4, 3-6, 7-5
Daniel Valent (3)
6-4, 6-4
Timo Stodder (2) 6-4, 6-4
  Winner: Daniel Valent (3)
6-1, 6-1