Men's ITA Ohio Valley Regional
Goodfriend Tennis Center - Outdoor
October 19 - October 23, 2017
Divisions / Draws:     Men's Doubles Main

Oct 19, 08:00 AM UT
1. Lachlan McPhee
Billy Rowe (1)
Vanderbilt, TN
Vanderbilt,
2. Bye
Oct 19, 08:00 AM UT
3. Zac Brodney
Payam Ahmadi
Indiana,
Indiana, IN
4. Adam Walton
Preston Touliatos
Tennessee, TN
Tennessee, TN
Oct 19, 08:00 AM UT
5. Christian Edison
Almantas Ozelis (11)
Austin Peay, TN
Austin Peay,
6. Conner Andersen
Marko Guzina
Ball State,
Ball State,
Oct 19, 08:00 AM UT
7. Brandon Lancaster
Fredrik Moe
Louisville,
Louisville, KY
8. Vincent Sterkens
Hendrik Inno
Belmont, TN
Belmont,
Oct 19, 08:00 AM UT
9. Ramon Van Flymen
Guillem Sanchis (6)
EKU,
EKU,
10. Renan Hanayama
Ali Mooraj
Purdue,
Purdue, IN
Oct 19, 08:00 AM UT
11. David Gonzalez
Tasei Miyamoto
ETSU,
ETSU, TN
12. Victor Chaw
Alejandro Manzanares
Lipscomb,
Lipscomb,
Oct 19, 08:00 AM KRC
13. Chris Patzanovsky
Turner Voges (10)
Memphis,
Memphis, TN
14. Cesar Bourgois
Enzo Wallart
Kentucky, KY
Kentucky, KY
Oct 19, 08:00 AM KRC
15. Miguel Negre Fernandez
Max Rauch
MTSU, TN
MTSU,
16. Adrian Mag
Lope Adelakun
Butler,
Butler,
Oct 19, 08:00 AM KRC
17. Kai Lemke
Matt Story (3)
Memphis,
Memphis, TN
18. Jan Vrba
Jack Dykema
Xavier, OH
Xavier,
Oct 19, 08:00 AM KRC
19. Nic Castaldo
Josh Piunti
EKU, KY
EKU, KY
20. Jorge Agudo
Anthony Bosch
NKU, KY
NKU, KY
Oct 19, 08:00 AM KRC
21. Jake Stefanik
Trey Yates (12)
Kentucky, KY
Kentucky,
22. Sam Sullivan
Mason Dragos
Butler, IN
Butler,
Oct 19, 08:00 AM KRC
23. Chad Woodham
Jacob Lorino
Austin Peay,
Austin Peay, TN
24. Jordan Benjamin
Lorenzo Rollhauser
Dayton, OH
Dayton,
Oct 19, 08:00 AM KRC
25. Tom Moonen
Gonzalo Morell (5)
MTSU,
MTSU,
26. George Hedley
Federico Gomez
Louisville,
Louisville, KY
Oct 19, 08:00 AM KRC
27. Max Freeman
George Harwell
Vanderbilt, TN
Vanderbilt, TN
28. Niklas Gerdes
Simon Bustamante
UTC, TN
UTC,
Oct 19, 08:00 AM KRC
29. Frazier Rengifo
Juan Lugo (14)
ETSU, TN
ETSU, TN
30. Ethan Budiono
Jac Newis
IUPUI, IN
IUPUI, IN
Oct 19, 08:00 AM KRC
31. Bennett Crane
Andrew Redding
Indiana,
Indiana, IN
32. Param Pun
Fernando Nardelli
Wright St, OH
Wright State,
Oct 20, 08:00 AM UT
McPhee / Rowe (1)
8-2
Walton / Touliatos 8-2
Oct 20, 08:00 AM UT
by default
Andersen / Guzina
8-7
Sterkens / Inno 8-7
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-4
Hanayama / Mooraj
8-4
Chaw / Manzanares 8-4
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-2
Bourgois / Wallart
8-4
Fernandez / Rauch 8-4
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-5
Lemke / Story (3)
8-3
Agudo / Bosch 8-3
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-7
Sullivan / Dragos
8-3
Benjamin / Rollhauser 8-3
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-7
Hedley / Gomez
8-4
Freeman / Harwell 8-4
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-4
Rengifo / Lugo (14)
8-2
Crane / Redding 8-2
Oct 21, 08:30 AM UT
8-6
McPhee / Rowe (1)
8-3
Sterkens / Inno 8-3
Oct 21, 08:30 AM UT
8-4
Chaw / Manzanares
8-6
Bourgois / Wallart 8-6
Oct 21, 08:30 AM KRC
8-1
Lemke / Story (3)
8-6
Sullivan / Dragos 8-6
Oct 21, 08:30 AM KRC
8-5
Hedley / Gomez
8-2
Rengifo / Lugo (14) 8-2
Oct 21, 09:30 AM UT
8-5
McPhee / Rowe (1)
8-4
Chaw / Manzanares 8-4
Oct 21, 09:30 AM KRC
8-2
Lemke / Story (3)
8-4
Rengifo / Lugo (14) 8-4
Oct 22, 09:00 AM UT
8-5
McPhee / Rowe (1)
8-7
Lemke / Story (3) 8-7
Oct 19, 08:30 AM KRC
33. Timo Kiesslich
Aleh Drobysh
Austin Peay, TN
Austin Peay,
34. Chris Edge
Jan Porteset
MTSU, TN
MTSU, TN
Oct 19, 08:30 AM UT
35. David Beasley
Bradley Luetschwager
IUPUI,
IUPUI, IN
36. Daniel Valent
Panu Virtanen (16)
Vanderbilt,
Vanderbilt,
Oct 19, 08:30 AM KRC
37. Gonzala Garcia
Edu Mena
Tennessee Tech, TN
Tennessee Tech,
38. Brett Winters
Alejandro Rodriguez-Vidal
Xavier, OH
Xavier, OH
Oct 19, 08:30 AM UT
39. Stephan Koenigsfest
Maksymilian Raupuk
Purdue, IN
Purdue, IN
40. Jan Pallares
Felix Rauch (7)
Memphis,
Memphis,
Oct 19, 08:30 AM UT
41. Steven Karl
Theo Jener
Dayton, OH
Dayton, OH
42. Spencer Lang
Addison Cazier
Butler,
Butler, IN
Oct 19, 08:30 AM UT
43. Nicolas Rouanet
Ciro Lampasas
Louisville,
Louisville,
44. William Bushamuka
Gus Benson (15)
Kentucky, KY
Kentucky, KY
Oct 19, 08:30 AM UT
45. Bryce Bonin
Thibault de Negri
Ball St, IN
Ball St., IN
46. Luca Wiedenmann
Andrew Rogers
Tennessee, TN
Tennessee, TN
Oct 19, 08:30 AM KRC
47. Blaine Carr
Felipe Hidalgo
NKU, KY
NKU, KY
48. Raheel Manji
Keivon Tabrizi (4)
Indiana,
Indiana,
Oct 19, 08:30 AM KRC
49. Wenceslao Albin
Arthur Justo
Tennessee Tech, TN
Tennessee Tech, TN
50. Antonio Cembellin
Afonso Salgado
Indiana,
Indiana,
Oct 19, 08:30 AM KRC
51. Daniel Cardenas
Jorge Ortegon
Lipscomb,
Lipscomb, TN
52. Austin Hussey
Ryotaro Matsumura (13)
Kentucky, KY
Kentucky, KY
Oct 19, 08:30 AM UT
53. Timo Stodder
Scott Jones
Tennessee,
Tennessee,
54. Michael Dickson
Aviv Ben Shabat
Butler, IN
Butler,
Oct 19, 08:30 AM KRC
55. Nemanja Guzina
Chris Adams
Ball State,
Ball State, IN
56. Robert Herrera
Sergi Fontcuberta (8)
ETSU,
ETSU, TN
Oct 19, 08:30 AM KRC
57. Jacob Marshall
Cooper Long
UTC, TN
UTC, TN
58. Parth Aggarwal
Colin Hart
EKU, KY
EKU,
Oct 19, 08:30 AM KRC
59. Michal Kianicka
Marcel Ueltzhoeffer
Wright St, OH
Wright St, OH
60. Zach Berry
Carsten Fisher (9)
Dayton,
Dayton,
Oct 19, 08:30 AM KRC
61. Stephen Goldman
Jake Briggs
Belmont,
Belmont, TN
62. Tate Allwardt
Alex Ross
Vanderbilt,
Vanderbilt,
Oct 19, 08:30 AM KRC
63. Bye
64. Parker Wynn
Christopher Kougoucheff (2)
Louisville,
Louisville,
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-0
Edge / Porteset
8-2
Valent / Virtanen (16) 8-2
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-5
Garcia / Mena
8-2
Pallares / Rauch (7) 8-2
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-6
Lang / Cazier
8-6
Bushamuka / Benson (15) 8-6
Oct 20, 08:00 AM UT
8-2
Wiedenmann / Rogers
8-2
Manji / Tabrizi (4) 8-2
Oct 20, 08:00 AM UT
8-2
Cembellin / Salgado
8-7
Hussey / Matsumura (13) 8-7
Oct 20, 08:00 AM UT
8-6
Stodder / Jones
8-4
Herrera / Fontcuberta (8) 8-4
Oct 20, 08:00 AM UT
8-6
Marshall / Long
8-6
Berry / Fisher (9) 8-6
Oct 20, 08:00 AM KRC
8-5
Allwardt / Ross
Wynn / Kougoucheff (2)
Oct 21, 08:30 AM UT
8-7
Valent / Virtanen (16)
8-4
Pallares / Rauch (7) 8-4
Oct 21, 08:30 AM UT
8-6
Bushamuka / Benson (15)
8-7
Manji / Tabrizi (4) 8-7
Oct 21, 08:30 AM UT
8-6
Cembellin / Salgado
8-7
Stodder / Jones 8-7
Oct 21, 08:30 AM UT
8-2
Berry / Fisher (9)
8-3
Wynn / Kougoucheff (2) 8-3
Oct 21, 09:30 AM UT
8-3
Pallares / Rauch (7)
8-3
Manji / Tabrizi (4) 8-3
Oct 21, 09:30 AM UT
8-5
Stodder / Jones
8-3
Wynn / Kougoucheff (2) 8-3
Oct 22, 09:00 AM UT
8-5
Pallares / Rauch (7)
8-5
Wynn / Kougoucheff (2) 8-5
Oct 21, 09:30 AM UT
Lachlan McPhee
Billy Rowe (1)
Vanderbilt, TN
Vanderbilt,
Victor Chaw
Alejandro Manzanares
Lipscomb,
Lipscomb,
Oct 21, 09:30 AM KRC
Kai Lemke
Matt Story (3)
Memphis,
Memphis, TN
Frazier Rengifo
Juan Lugo (14)
ETSU, TN
ETSU, TN
Oct 21, 09:30 AM UT
Jan Pallares
Felix Rauch (7)
Memphis,
Memphis,
Raheel Manji
Keivon Tabrizi (4)
Indiana,
Indiana,
Oct 21, 09:30 AM UT
Timo Stodder
Scott Jones
Tennessee,
Tennessee,
Parker Wynn
Christopher Kougoucheff (2)
Louisville,
Louisville,
Oct 22, 09:00 AM UT
8-5
McPhee / Rowe (1)
8-7
Lemke / Story (3) 8-7
Oct 22, 09:00 AM UT
8-5
Pallares / Rauch (7)
8-5
Wynn / Kougoucheff (2) 8-5
Oct 23, 10:00 AM UT
7-6 (7-4), 6-3
McPhee / Rowe (1)
6-3, 6-0
Wynn / Kougoucheff (2) 6-3, 6-0
  Winner: Wynn / Kougoucheff (2)
7-6 (7-2), 7-6 (7-4)