ITA Men’s Tennis Division I Regional Championship – Mountain Region
BYU Outdoor Tennis Courts
October 18 - October 21, 2017
Divisions / Draws:     Singles (consolation)

Oct 19, 12:00 PM
1-2 Paul Hendrix
Air Force
3-4 Artsiom Ausiyevich
BYU
Oct 19, 12:00 PM
5-6 Valdemar Holm
Utah State
7-8 Tadhg Collins
Air Force
Oct 19, 12:00 PM
9-10 Jack Heslin (15)
Boise State
11-12 Francis Filipovich
Idaho State
Oct 19, 12:00 PM
13-14 John Pearce (18)
BYU
15-16 Creel Smith
Montana State
Oct 19, 01:00 PM
17-18 Ben Gajardo
BYU
19-20 Conor Tordoff
SUU
Oct 19, 01:00 PM
21-22 Kostya Nesterenko (25)
Nevada
23-24 Michiel Van Schoor
Weber State
Oct 19, 01:00 PM
25-26 Jeremy Merville
Nevada
27-28 Cassell King
Northern Colorado
Oct 19, 01:00 PM
29-30 Jonathan Aremon
Nevada
31-32 Cezary Walkusz
Weber State
Oct 19, 01:30 PM
33-34 Nick Wade
Northern Colorado
35-36 Austin Bass
Utah State
Oct 19, 01:30 PM
37-38 Chris Steele
NAU
39-40 Harvey Shackleton
Boise State
Oct 19, 01:30 PM
41-42 Sergiu Bucur (13)
Utah State
43-44 Patrick Sklenka
Air Force
Oct 19, 01:30 PM
45-46 Joe Woolley (20)
Utah
47-48 Kasper Parlklo
Montana State
Oct 19, 01:30 PM
49-50 JD Malan
Weber State
51-52 Remus Cope
SUU
Oct 19, 01:30 PM
53-54 Harun Ajanovic
NAU
55-56 Esteban Santibanez
Idaho
Oct 19, 02:00 PM
57-58 Tim Heslin
Boise State
59-60 Kevin Chau
UNLV
Oct 19, 02:00 PM
61-62 Matthew Pearce (21)
BYU
63-64 Rok Sitar
Montana State
Oct 19, 05:30 PM
5-7, 7-6 (7-3), 10-8
Paul Hendrix
6-0, 6-0
Valdemar Holm 6-0, 6-0
Oct 19, 05:30 PM
by default
Jack Heslin (15)
6-3, 6-2
John Pearce (18) 6-3, 6-2
Oct 19, 05:30 PM
6-2, 6-2
Ben Gajardo
6-1, 6-3
Kostya Nesterenko (25) 6-1, 6-3
Oct 19, 05:30 PM
6-1, 6-1
Jeremy Merville
6-3, 6-4
Jonathan Aremon 6-3, 6-4
Oct 19, 05:30 PM
2-6, 6-4, 10-5
Austin Bass
6-1, 7-5
Chris Steele 6-1, 7-5
Oct 19, 05:30 PM
7-5, 6-1
Sergiu Bucur (13)
6-3, 6-2
Joe Woolley (20) 6-3, 6-2
Oct 19, 06:00 PM
6-4, 6-2
Jd Malan
6-2, 6-3
Esteban Santibanez 6-2, 6-3
Oct 19, 06:00 PM
3-6, 6-2, 10-7
Tim Heslin
6-2, 7-5
Matthew Pearce (21) 6-2, 7-5
Oct 20, 12:00 PM
7-5, 6-3
Valdemar Holm
7-6 (7-3), 7-5
John Pearce (18) 7-6 (7-3), 7-5
Oct 20, 12:00 PM
7-6 (7-4), 6-0
Kostya Nesterenko (25)
7-6 (7-5), 7-6 (7-1)
Jonathan Aremon 7-6 (7-5), 7-6 (7-1)
Oct 20, 12:00 PM
1-6, 6-3, 11-9
Chris Steele
6-3, 6-2
Joe Woolley (20) 6-3, 6-2
Oct 20, 12:00 PM
by retired
Esteban Santibanez
6-2, 6-2
Matthew Pearce (21) 6-2, 6-2
Oct 20, 03:30 PM
3-6, 6-3, 10-7
Valdemar Holm
by default
Kostya Nesterenko (25) by default
Oct 20, 03:30 PM
4-6, 6-4, 10-8
Chris Steele
by default 6-4, 5-4
Matthew Pearce (21) by default 6-4, 5-4
Oct 21, 09:00 AM
by default
Valdemar Holm
4-6, 6-4, 11-9
Matthew Pearce (21) 4-6, 6-4, 11-9
Oct 19, 02:00 PM
65-66 Alexander Flink
Montana State
67-68 Dylan Levitt
Nevada
Oct 19, 02:00 PM
69-70 Alex Exsted
Northern Colorado
71-72 Tim Buttner (11)
New Mexico
Oct 19, 02:00 PM
73-74 Bo Han Li
Weber State
75-76 Robert Margitfalvi
Nevada
Oct 19, 02:00 PM
77-78 Louis Menard
New Mexico State
79-80 Keegan Sullivan
Idaho State
Oct 19, 02:30 PM
81-82 Adrian Torrico
Montana State
83-84 Alex Canellopoulos
Montana
Oct 19, 02:30 PM
85-86 Michael Kritzinger
Northern Colorado
87-88 Santiago Sierra (14)
Utah
Oct 19, 02:30 PM
89-90 Lucas Coutinho
Idaho
91-92 Jesse Ruder-Hook (29)
Denver
Oct 19, 02:30 PM
93-94 Andrew Nakajima
Utah State
95-96 Cedric Rupa
SUU
Oct 19, 02:30 PM
97-98 Nick Werner
Weber State
99-100 Augustin Delahodde
Nevada
Oct 19, 02:30 PM
101-102 Tommy Smalley
Northern Colorado
103-104 Matteo Tinelli (10)
Boise State
Oct 19, 03:00 PM
105-106 Hou-en Chen
Weber State
107-108 Peter O'Donovan
Nevada
Oct 19, 03:00 PM
109-110 David Ball
BYU
111-112 Max Korkh
Montana
Oct 19, 03:00 PM
113-114 Joaquim Espinoza
Montana State
115-116 Adam Hornby
Idaho State
Oct 19, 03:00 PM
117-118 Kyle Pease
Northern Colorado
119-120 Jamie Bautista
Air Force
Oct 19, 03:00 PM
121-122 Santiago Garcia
Air Force
123-124 Julien Evrand (31)
Nevada
Oct 19, 03:00 PM
125-126 Micah Alba
SUU
127-128 Peter Shin
Idaho
Oct 19, 06:00 PM
7-6 (7-5), 6-3
Alexander Flink
6-1, 6-4
Tim Buttner (11) 6-1, 6-4
Oct 19, 06:00 PM
7-5, 4-6, 10-6
Bo Han Li
by default
Keegan Sullivan by default
Oct 19, 06:00 PM
6-4, 6-3
Alex Canellopoulos
6-4, 6-0
Santiago Sierra (14) 6-4, 6-0
Oct 19, 06:00 PM
6-4, 7-5
Jesse Ruder-Hook (29)
7-6 (9-7), 6-2
Andrew Nakajima 7-6 (9-7), 6-2
Oct 19, 06:30 PM
6-2, 6-4
Nick Werner
by default
Tommy Smalley by default
Oct 19, 06:30 PM
6-3, 6-4
Hou-En Chen
6-4, 6-3
David Ball 6-4, 6-3
Oct 19, 06:30 PM
6-3, 6-3
Adam Hornby
6-3, 2-6, 10-7
Kyle Pease 6-3, 2-6, 10-7
Oct 19, 06:30 PM
6-1, 6-4
Julien Evrand (31)
by retired 7-5, 3-0
Micah Alba by retired 7-5, 3-0
Oct 20, 12:00 PM
4-6, 7-5, 11-9
Alexander Flink
6-2, 6-1
Bo Han Li 6-2, 6-1
Oct 20, 12:00 PM
6-2, 3-6, 10-5
Alex Canellopoulos
2-6, 6-3, 10-5
Andrew Nakajima 2-6, 6-3, 10-5
Oct 20, 12:00 PM
6-3, 6-3
Nick Werner
6-4, 6-2
Hou-En Chen 6-4, 6-2
Oct 20, 12:00 PM
6-4, 3-6, 10-7
Kyle Pease
by retired
Micah Alba by retired
Oct 20, 03:30 PM
6-3, 6-2
Alexander Flink
7-5, 6-3
Andrew Nakajima 7-5, 6-3
Oct 20, 03:30 PM
7-6 (7-5), 4-6, 10-3
Nick Werner
6-0, 6-0
Kyle Pease 6-0, 6-0
Oct 21, 09:00 AM
by default
Andrew Nakajima
6-4, 2-6, 10-7
Kyle Pease 6-4, 2-6, 10-7
Oct 20, 03:30 PM
Valdemar Holm
Utah State
Kostya Nesterenko (25)
Nevada
Oct 20, 03:30 PM
Chris Steele
NAU
Matthew Pearce (21)
BYU
Oct 20, 03:30 PM
Alexander Flink
Montana State
Andrew Nakajima
Utah State
Oct 20, 03:30 PM
Nick Werner
Weber State
Kyle Pease
Northern Colorado
Oct 21, 09:00 AM
by default
Valdemar Holm
4-6, 6-4, 11-9
Matthew Pearce (21) 4-6, 6-4, 11-9
Oct 21, 09:00 AM
by default
Andrew Nakajima
6-4, 2-6, 10-7
Kyle Pease 6-4, 2-6, 10-7
Oct 21, 12:00 PM
6-3, 4-6, 10-8
Valdemar Holm
6-4, 3-6, 11-9
Kyle Pease 6-4, 3-6, 11-9
  Winner: Valdemar Holm
6-1, 6-4