ITA Men’s Tennis Division I Regional Championship – Mountain Region
BYU Outdoor Tennis Courts
October 18 - October 21, 2017
Divisions / Draws:     Doubles

1. Tim Handel
Ruben Montano (1)
NAU, AZ
NAU, AZ
2. Bye
Oct 18, 10:30 AM
3. Ignatius Castelino
Aaron Diemer
Denver, CO
Denver, CO
4. Jonathan Aremon
Augustin Delahodde
Nevada, NV
Nevada, NV
Oct 18, 10:30 AM
5. Svyatoslav Shainyan
Randy Cory (16)
Utah, UT
Utah, UT
6. JD Malan
Bo-Han Li
Weber State, UT
Weber State, UT
Oct 18, 09:00 AM
7. Sergiu Bucur
Valdemar Holm
Utah State, UT
Utah State, UT
8. Kasper Parlklo
Adrian Torrico
Montana State, MT
Montana State, MT
Oct 18, 09:00 AM
9. Jesse Ruder-Hook
Pedro Fernandez Del Valle (8)
Denver, CO
Denver, CO
10. Tim Heslin
Chase Stoner
Boise State, ID
Utah, UT
Oct 18, 09:00 AM
11. Kostya Nesterenko
Julien Evrand
Nevada, NV
Nevada, NV
12. Adam Hornby
Keegan Sullivan
Idaho State, ID
Idaho State, ID
Oct 18, 09:00 AM
13. Egbert Weverink
David Micevski (9)
Utah, UT
Utah, UT
14. Jose Ortega
Cedric Rupa
SUU, UT
SUU, UT
Oct 18, 09:00 AM
15. Esteban Santibanez
Lucas Coutinho
Idaho, ID
Idaho, ID
16. Francis Filipovich
William Edin
Idaho State, ID
Idaho State, ID
Oct 18, 09:00 AM
17. Christofer Goncalves
Luis Flores (4)
New Mexico State, NM
New Mexico State, NM
18. Pedro Platzeck
Stefan Lalovic
Boise State, ID
Boise State, ID
Oct 18, 09:00 AM
19. Lucas Taylor
Thomas Fisher
NAU, AZ
NAU, AZ
20. Victor Casadevall
Ingacio Tejerina
Montana, MT
Montana, MT
Oct 18, 09:00 AM
21. Stefan Cooper
Kris Van Wyk (13)
Weber State, UT
Weber State, UT
22. Michael Kritzinger
Tommy Smalley
Northern Colorado, CO
Northern Colorado, CO
Oct 18, 09:00 AM
23. Jeffrey Hsu
Sean Hill
BYU, UT
BYU, UT
24. Sean McKendree
Santiago Garcia
Air Force, CO
Air Force, CO
Oct 18, 09:00 AM
25. Samuel Serrano
Jose Fernando Carvajal (6)
Utah State, UT
Utah State, UT
26. Richard Solberg
Clayton Alenik
UNLV, NV
UNLV, NV
Oct 18, 09:00 AM
27. Peter Shin
Guilherme Scarpelli
Idaho, ID
Idaho, ID
28. Matteo Tinelli
Ryland McDermott
Boise State, ID
Boise State, ID
Oct 18, 09:00 AM
29. Tim Buttner
Philip Stockmar (12)
New Mexico, NM
New Mexico, NM
30. Alex Exsted
Cassell King
Northern Colorado, CO
Northern Colorado, CO
Oct 18, 09:00 AM
31. Sam Tullis
David Ball
BYU, UT
BYU, UT
32. Paul Hendrix
Jamie Bautista
Air Force, CO
Air Force, CO
Oct 19, 09:00 AM
Handel / Montano (1)
8-7
Castelino / Diemer 8-7
Oct 19, 09:00 AM
8-2
Shainyan / Cory (16)
2-8
Parlklo / Torrico 2-8
Oct 19, 09:00 AM
8-3
Ruder-Hook / Del Valle (8)
8-3
Nesterenko / Evrand 8-3
Oct 19, 09:00 AM
8-3
Weverink / Micevski (9)
8-2
Santibanez / Coutinho 8-2
Oct 19, 09:00 AM
8-5
Goncalves / Flores (4)
4-8
Casadevall / Tejerina 4-8
Oct 19, 09:00 AM
8-1
Cooper / Van Wyk (13)
8-3
Hsu / Hill 8-3
Oct 19, 09:00 AM
8-7
Serrano / Carvajal (6)
6-8
Tinelli / McDermott 6-8
Oct 19, 09:00 AM
8-4
Buttner / Stockmar (12)
8-2
Tullis / Ball 8-2
Oct 20, 09:00 AM
8-1
Handel / Montano (1)
8-3
Shainyan / Cory (16) 8-3
Oct 20, 09:00 AM
2-8
Nesterenko / Evrand
8-7
Weverink / Micevski (9) 8-7
Oct 20, 09:00 AM
8-6
Goncalves / Flores (4)
8-4
Hsu / Hill 8-4
Oct 20, 09:00 AM
8-6
Tinelli / McDermott
8-4
Tullis / Ball 8-4
Oct 20, 10:00 AM
8-3
Handel / Montano (1)
8-7
Nesterenko / Evrand 8-7
Oct 20, 10:00 AM
8-5
Hsu / Hill
8-4
Tullis / Ball 8-4
Oct 21, 02:00 PM
8-6
Handel / Montano (1)
8-2
Hsu / Hill 8-2
Oct 18, 09:00 AM
33. Isaac Perez
Patrick Sklenka
Air Force, CO
Air Force, CO
34. Jake Tullis
John Pearce
BYU, UT
BYU, UT
Oct 18, 10:00 AM
35. Conor Tordoff
Jonathan Morales
SUU, UT
SUU, UT
36. Jack Heslin
Harvey Shackleton (11)
Boise State, ID
Boise State, ID
Oct 18, 10:00 AM
37. Hou-en Chen
Cezary Walkusz
Weber State, UT
Weber State, UT
38. Wyatt Lovera
Sean Huynh
Denver, CO
Denver, CO
Oct 18, 10:00 AM
39. Ruben Alberts
Eric Samuelsson
UNLV, NV
UNLV, NV
40. Dan Little
Joe Woolley (5)
Utah, UT
Utah, UT
Oct 18, 10:00 AM
41. Alexander Flink
Rok Sitar
Montana State, MT
Montana State, MT
42. Matthew Pearce
Ben Gajardo
BYU, UT
BYU, UT
Oct 18, 10:00 AM
43. Nick Wade
Ryan Hardin
Northern Colorado, CO
Northern Colorado, CO
44. Jaime Barajas
Andrew Nakajima (14)
Utah State, UT
Utah State, UT
Oct 18, 10:00 AM
45. Max Korkh
Ludvig Hallgren
Montana, MT
Montana, MT
46. Felix Schumann
Chris Steele
NAU, AZ
NAU, AZ
Oct 18, 10:00 AM
47. Nick Werner
Michiel Van Schoor
Weber State, UT
Weber State, UT
48. Mark Kovacs
Carlos Longhi Neto (3)
Idaho, ID
Idaho, ID
Oct 18, 10:00 AM
49. Tadhg Collins
Mack Galvin
Air Force, CO
Air Force, CO
50. Eric Morris
Matt Summers
Denver, CO
Denver, CO
Oct 18, 10:00 AM
51. Remus Cope
Guy Feigin
SUU, UT
SUU, UT
52. Robert Margitfalvi
Peter O'Donovan (10)
Nevada, NV
Nevada, NV
Oct 18, 10:00 AM
53. Peter Trhac
David Felix
Idaho State, ID
Idaho State, ID
54. Enrique Asmar
Louis Menard
New Mexico State, NM
New Mexico State, NM
Oct 18, 10:00 AM
55. Santiago Sierra
Azat Hankuliyev
Utah, UT
Utah, UT
56. Yannick Schmidl
Alex Canellopoulos (7)
Montana, MT
Montana, MT
Oct 18, 10:00 AM
57. Creel Smith
Joaquim Espinoza
Montana State, MT
Montana State, MT
58. Aditya Vashistha
Felipe Acosta
Utah State, UT
Utah State, UT
Oct 18, 10:00 AM
59. Connor Finerty
Kyle Pease
Northern Colorado, CO
Northern Colorado, CO
60. Stijn de Haan
Mauricio Benitez (15)
New Mexico State, NM
New Mexico State, NM
Oct 18, 10:00 AM
61. Jeremy Merville
Dylan Levitt
Nevada, NV
Nevada, NV
62. Artsiom Ausiyevich
Victor Brown
BYU, UT
BYU, UT
63. Bye
64. Ricky Hernandez Tong
Dominic West (2)
New Mexico, NM
New Mexico, NM
Oct 19, 09:00 AM
8-4
Perez / Sklenka
8-6
Heslin / Shackleton (11) 8-6
Oct 19, 09:00 AM
8-5
Lovera / Huynh
8-3
Little / Woolley (5) 8-3
Oct 19, 09:00 AM
8-7
Flink / Sitar
8-0
Barajas / Nakajima (14) 8-0
Oct 19, 09:00 AM
8-2
Korkh / Hallgren
8-6
Kovacs / Longhi Neto (3) 8-6
Oct 19, 09:00 AM
8-7
Collins / Galvin
8-7
Margitfalvi / O'Donovan (10) 8-7
Oct 19, 09:00 AM
8-4
Trhac / Felix
8-7
Schmidl / Canellopoulos (7) 8-7
Oct 19, 10:00 AM
8-6
Vashistha / Acosta
8-3
de Haan / Benitez (15) 8-3
Oct 19, 10:00 AM
8-6
Merville / Levitt
Tong / West (2)
Oct 20, 09:00 AM
8-7
Perez / Sklenka
8-3
Little / Woolley (5) 8-3
Oct 20, 09:00 AM
8-4
Barajas / Nakajima (14)
8-6
Kovacs / Longhi Neto (3) 8-6
Oct 20, 09:00 AM
8-4
Collins / Galvin
8-7
Trhac / Felix 8-7
Oct 20, 09:00 AM
6-8
Vashistha / Acosta
8-5
Tong / West (2) 8-5
Oct 20, 10:00 AM
8-4
Little / Woolley (5)
8-6
Kovacs / Longhi Neto (3) 8-6
Oct 20, 10:00 AM
8-1
Trhac / Felix
8-2
Tong / West (2) 8-2
Oct 21, 02:00 PM
8-5
Little / Woolley (5)
8-7
Trhac / Felix 8-7
Oct 20, 10:00 AM
Tim Handel
Ruben Montano (1)
NAU, AZ
NAU, AZ
Kostya Nesterenko
Julien Evrand
Nevada, NV
Nevada, NV
Oct 20, 10:00 AM
Jeffrey Hsu
Sean Hill
BYU, UT
BYU, UT
Sam Tullis
David Ball
BYU, UT
BYU, UT
Oct 20, 10:00 AM
Dan Little
Joe Woolley (5)
Utah, UT
Utah, UT
Mark Kovacs
Carlos Longhi Neto (3)
Idaho, ID
Idaho, ID
Oct 20, 10:00 AM
Peter Trhac
David Felix
Idaho State, ID
Idaho State, ID
Ricky Hernandez Tong
Dominic West (2)
New Mexico, NM
New Mexico, NM
Oct 21, 02:00 PM
8-6
Handel / Montano (1)
8-2
Hsu / Hill 8-2
Oct 21, 02:00 PM
8-5
Little / Woolley (5)
8-7
Trhac / Felix 8-7
Oct 21, 04:00 PM
7-6 (9-7), 5-7, 10-8
Handel / Montano (1)
7-6 (7-4), 1-6, 10-6
Trhac / Felix 7-6 (7-4), 1-6, 10-6
  Winner: Handel / Montano (1)
6-1, 6-4