ITA Men’s Tennis Division I Regional Championship – Mountain Region
BYU Outdoor Tennis Courts
October 18 - October 21, 2017
Divisions / Draws:     Singles Consolation B
1. Aditya Vashistha
Utah State
2. Bye
Oct 19, 04:00 PM
3. Yannick Schmidl
Montana
4. Stijn de Haan
New Mexico State
Oct 19, 04:00 PM
5. Mauricio Benitez
New Mexico State
6. Jonathan Morales
SUU
Oct 19, 04:00 PM
7. Pedro Fernandez Del Valle
Denver
8. Bye
Oct 19, 04:00 PM
9. William Edin
Idaho State
10. Felipe Acosta
Utah State
Oct 19, 04:30 PM
11. Egbert Weverink
Utah
12. Pedro Platzeck
Boise State
Oct 19, 04:30 PM
13. Azat Hankuliyev
Utah
14. Stefan Lalovic
Boise State
Oct 19, 04:30 PM
15. Ingacio Tejerina
Montana
16. Thomas Fisher
NAU
Oct 19, 04:30 PM
17. Isaac Perez
Air Force
18. Kris Van Wyk
Weber State
Oct 19, 04:30 PM
19. Ryland McDermott
Boise State
20. Jake Tullis
BYU
Oct 19, 04:30 PM
21. Wyatt Lovera
Denver
22. Jose Ortega
SUU
Oct 19, 05:00 PM
23. Enrique Asmar
New Mexico State
24. Connor Finerty
Northern Colorado
Oct 19, 05:00 PM
25. Sergi Espias
New Mexico State
26. Stefan Cooper
Weber State
Oct 19, 05:00 PM
27. Chase Stoner
Utah
28. Ruben Alberts
UNLV
Oct 19, 05:00 PM
29. Guy Feigin
SUU
30. Ryan Hardin
Northern Colorado
31. Bye
32. Ruben Montano
NAU
Oct 20, 12:00 PM
Aditya Vashistha
by retired 7-5, 1-0
Yannick Schmidl by retired 7-5, 1-0
Oct 20, 12:00 PM
6-1, 7-5
Jonathan Morales
Pedro Fernandez Del Valle
Oct 20, 12:00 PM
6-2, 6-4
Felipe Acosta
4-6, 7-5, 10-5
Egbert Weverink 4-6, 7-5, 10-5
Oct 20, 12:00 PM
6-2, 6-1
Stefan Lalovic
6-4, 6-0
Thomas Fisher 6-4, 6-0
Oct 20, 12:00 PM
7-5, 5-7, 13-11
Kris Van Wyk
6-4, 6-7 (7-5), 10-5
Jake Tullis 6-4, 6-7 (7-5), 10-5
Oct 20, 12:00 PM
6-3, 6-1
Wyatt Lovera
6-3, 6-3
Enrique Asmar 6-3, 6-3
Oct 20, 01:00 PM
7-5, 6-7, 10-6
Stefan Cooper
6-2, 6-4
Ruben Alberts 6-2, 6-4
Oct 20, 01:00 PM
6-0, 6-4
Guy Feigin
Ruben Montano
Oct 20, 03:30 PM
6-3, 3-6, 10-1
Aditya Vashistha
7-6 (7-2), 6-4
Jonathan Morales 7-6 (7-2), 6-4
Oct 20, 03:30 PM
by retired 6-3
Egbert Weverink
6-4, 7-6 (7-2)
Thomas Fisher 6-4, 7-6 (7-2)
Oct 20, 04:30 PM
Kris Van Wyk
5-7, 7-6 (7-5), 10-0
Wyatt Lovera 5-7, 7-6 (7-5), 10-0
Oct 20, 04:30 PM
by forfeit
Stefan Cooper
6-4, 7-6 (7-2)
Ruben Montano 6-4, 7-6 (7-2)
Oct 21, 10:00 AM
6-0, 6-1
Aditya Vashistha
6-3, 6-3
Egbert Weverink 6-3, 6-3
Oct 21, 10:00 AM
6-2, 6-3
Kris Van Wyk
6-3, 6-4
Stefan Cooper 6-3, 6-4
Oct 21, 12:00 PM
6-4, 6-3
Egbert Weverink
by default
Kris Van Wyk by default
  Winner: Egbert Weverink
6-3, 6-4